Kredyt na PIT-16

PIT-16 jest rodzajem rozliczenia jakie składają podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej. To jedyny formularz roczny PIT który nie przedstawia osiągniętego dochodu. PIT-16 służy do ustalenia wielkości zobowiązania podatkowego tytułem comiesięcznych wpłat podatku w związku z odliczaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy go złożyć do 31 stycznia za poprzedni rok podatkowy.

Taka forma rozliczania się z fiskusem jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Osoby rozliczające się na takich zasadach, czyli przy pomocy kraty podatkowej czerpią z tego tytułu duże korzyści, ponieważ płacą mniejsze podatki. Nie muszą prowadzić także skomplikowanej nieraz ewidencji. Jednak istnieją także wady takiej uproszczonej zasady rozliczeń np. kredyty na PIT-16.

Jeżeli chodzi o kredyt na PIT 16 to osoby rozliczające się w ten sposób nie mogą liczyć na zbyt wysokie sumy. Kredyt na PIT-16 jest możliwy do otrzymania, ale raczej nie w takiej wysokości jak możliwe jest to w przypadku innych sposobów rozliczeń.

Jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się przy pomocy karty podatkowej jest w złej sytuacji, jeżeli chodzi o obliczanie przez banki jego zdolności kredytowej. Zostanie ona, bowiem obliczona poprzez pomnożenie wysokości karty podatkowej i współczynnika, który obrał sobie bank (w większości przypadków jest to od 6 do 9).

W przypadku, gdy podatnik płaci powiedzmy 200 zł podatku to może maksymalnie liczyć na zdolność kredytową w wysokości 1800 zł. Na podstawie takich dochodów raczej trudno o wysoki kredyt gotówkowy. Kredyt na PIT16 jest zatem możliwy, ale raczej nie kupimy za niego mieszkania.

Zobacz również inne kredyty na podstawie PIT: